Kalkulator tempa i czasu biegu

Pojawiła się wiosna, powoli zbliża się lato. I jak to zazwyczaj bywa w tym właśnie okresie nasze treningi powoli zmieniają swój charakter. Tak jak wielu z Was powoli wchodzę w okres szybkich odcinków, gdzie wskazania GPS nie są już dla mnie dokładnym wskaźnikiem tempa biegu. Większość z nich wykonuję na stadionie, gdzie dystans jest dokładnie odznaczony więc obarczony wieloma błędami GPS po prostu nie ma sensu.

Naturalną formą i tą praktykowaną od lat przez zawodowców i amatorów (trenujących tak samo jak ci pierwsi) jest korzystanie wyłącznie ze stopera. Wszystko brzmi prosto ale co z tym stoperem zrobić? Wszystko zależy od dystansu jaki chcecie pokonać. Praktycznie w każdym przypadku dowolny dystans podzielić możecie na odcinki 1 km lub kilku set metrowe, a każdemu z nich możecie przypisać dokładną ilość sekund i/lub minut, które macie na ich pokonanie. Brzmi prosto, prawda? To jak policzyć czas pokonania odcinka, gdy szybkie odcinki biegasz w tempie 4 min i 15 sek na kilometr, a właśnie zamierzasz robić 400 m odcinki na stadionie?

Odpowiedzi na to pytanie jest wiele. Jedną z nich i chyba tą najbardziej prostą są kalkulatory. Wielokrotnie korzystałem z tych darmowych dostępnych w Internecie. Niektóre z nich opisywałem w opisie kalkulatora BNP. Niestety mają swoje braki, często są niepraktyczne, nie działają na urządzeniach mobilnych typu telefony czy tablety. Często również do obliczenia kilku wymaganych do treningów na stadionie wartości zmuszają do przełączania się pomiędzy stronami, kalkulatorami, itp. a my dane wprowadzać musimy wielokrotnie co marnuje nas czas. Niektórzy z Was tworzą arkusze kalkulacyjne lub liczą wszystko w pamięci i to też dobre rozwiązania. Są jednak tacy, którzy nie wiedzą jak tworzyć arkusze, Wasz telefon ich nie wspiera i możecie zrobić to tylko w domu na komputerze lub po prostu nie lubicie liczyć. Jedyne co chcielibyście mieć przed treningiem to liczby, których powinniście się trzymać.

Sam lubię liczyć podczas biegu, zajmuje to moją uwagę. Przed treningiem obliczam wszystkie potrzebne wartości. Zapamiętuje czas pokonania każdych 100 m i liczę czas kolejnych setek podczas biegu. Czasami jednak tuż przed treningiem lubię szybko sprawdzić kilka możliwości i kalkulator, który dla siebie i dla Was wykonałem pozwala mi szybko wszystko policzyć.

Tym, którzy poświęcili chwilę swojego czasu na przesłanie opinii do poprzedniego kalkulatora dziękuję. Jeśli macie ochotę napisać mi co myślicie o nowym kalkulatorze jak zawsze możecie skorzystać z komentarzy poniżej lub formularza kontaktowego.

*** [Aktualizacja 8 października 2018] ***

Pierwsza wersja kalkulatora miała małą wadę związaną z wyświetlaniem niedokładnie czasu dla odcinków, których czas pokonania nie mieścił się w pełnych sekundach. Problem został poprawiony. Tabelka doczekała się również małego usprawnienia związanego z umieszczeniem danych w odpowiednich kolumnach informujących o ilości powtózeń. Teraz czyta się ja zdecydowanie lepiej :)

*** [Aktualizacja 13 sierpnia 2020] ***

Dodałem nowe dystanse, tj. 1500m, mila, 3000m. Uproszczony został sposób obsługi i dodane spójne formatowania czasu. Dodane zostały powtórzenia x9 i 10. Minimalne tempa i czasy dobrane według aktualnych rekordów świata. Tempo maksymalne w okolicach 7 min/km.

*** [Aktualizacja 28 listopada 2022] ***

Dodałem przyciski -/+, których użyć można do zmiany wartości tempa i czasu. Zmiana spowodowana była zgłoszeniem problem powiązanego z suwakiem na urządzeniach mobilnych, którym nie dało się ustawić konkretnej wartości. Za każdym razem, gdy palec opuszczał ekran urządzenia wykrywany był ruch i zmieniana była ustawiona wartość suwaka co mogło być mocno irytujące.

*** [Aktualizacja 16 kwietnia 2023] ***

Cieszę się, że mogę napisać o nowej funkcjonalności w kalkulatorze, która umożliwia skopiowanie linka z aktualnie wybranym dystansem i tempem. Teraz użytkownicy mają możliwość łatwego udostępnienia swoich kalkulacji biegu lub marszu, dzięki temu, że mogą skopiować link do swojego treningu i udostępnić go swoim znajomym lub trenerowi.

Kalkulator tempa i czasu biegu

Czasy pokonania odcinków dla wybranego tempa biegu

Dystans x1 x2 x3 x4 x5 x6 x7 x8 x9 x10
100 m
200 m
400 m
800 m

Odnośnik do aktualnego wyliczenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *