Prezentacja trasy krosowej Amfiteatr 1 w Zielonej Górze

Jeśli masz około 30 sek to zapraszamy na pętlę krosową w okolicach Amfiteatru, którą tymczasowo oznaczyliśmy nr 1, na której bez problemu wykonasz swój regularny trening krosu aktywnego lub pasywnego i której śmiało przyznać możemy miano idealnej pętli krosowej.

Po co mi pętle krosowe?

Bieganie na krótkich 1-2 km pętlach krosowych ma wiele praktycznych zalet. Po pierwsze, jest to doskonały sposób na utrzymanie kondycji fizycznej i wytrzymałości. Skoncentrowanie się na krótkiej pętli pozwala na intensywne i efektywne treningi, które skutecznie poprawiają wydolność. Bez konieczności długotrwałego biegu na długich trasach, można osiągnąć zadowalające rezultaty, oszczędzając jednocześnie czas.

Bieganie na krótkich pętlach krosowych ma również praktyczne zastosowanie dla osób mieszkających w mieście lub o ograniczonym dostępie do naturalnych terenów. Te krótkie trasy są często łatwo dostępne w parkach, okolicach osiedlowych czy na terenach rekreacyjnych. To oznacza, że można je wykorzystać jako dogodne miejsce do regularnego treningu bez potrzeby podróżowania na duże odległości. Ponadto, bieganie na krótkiej pętli daje możliwość lepszego monitorowania postępów, ponieważ można precyzyjnie śledzić czas i dystans, co sprzyja analizie i doskonaleniu wyników.

Jaki trening moge tam zrobić?

Trasa ta towarzyszy mi od lat w przygotowaniach zimowych. Zdarza się, że jest niedostępna z uwagi na większe zainteresowanie okolicznych mieszkańców co kończy się ubiciem zalegającego śniegu i szybką zamianę w lodowisko. Mimo wszystko, jej bliskość od centrum i ukształtowanie pozwala na szybkie wykonanie treningów krosu aktywnego i pasywnego bez tracenia dużej ilości czasu na dojazdy.

Dobrą propozycja na trening na tej właśnie trasie może być bieg progresywny z nastawieniem na walkę z własnymi słabościami. Po krótkiej rozgrzewce sprobujcie zacząć przyśpieszać. Cel jest prosty: każde zamykane okrążenie ma być lekko szybsze jeśli się nie uda przechodzicie do marszu i to jest koniec treningu.

Jak bardzo trzeba przyśpieszać? Tego Wam nie napisze, bo wszystko zależy od was i na tym polega urok tego treningu. Można pobiegać spokojnie lub naprawde mocno jeśli tego potrzebujemy.

Sam bieg na początku może wydawać się łatwy, ale wraz z przyrostem tempa i narastającym zmęczeniem zrobienie kolejnych postępów wydawać będzie się niemożliwe. I tutaj pojawia się element walki ze sobą, jesteście sam na sam z trasą i tylko od Was zależy czy się poddacie. Nikt nie będzie tego wiedział poza Wami i może kilkoma okolicznymi ptakami.

Podczas biegu ważna jest również strategia. Nie raz zaczynałem za ostro i pierwsze okrążenie zamykałem z tempem grubo ponizej 4 min na kilometr wiedząc, że przedemną jeszcze kilka kolejnych i że za żadne skarby nie chce się poddać :) Takie doświadczenie pomogło mi szybko zrozumieć jak powinienem zachowywać się w przyszłych startach na zawodach.

Jak wygląda trasa?

Pętla zaczyna się w tym samym miejscu, w którym wbiega się do lasu trasą Parszywej 12 z tą różnicą, że na rozwidleniu biegniemy cały czas prosto. Po dobiegnięciu do linii energetycznej odbijamy w lewo, zbiegamy po stromym piaszczystym zboczu i kolejny raz skręcamy w lewo. Następne rozwidlenie, wybieramy w prawo i znowu mamy długą prostą zakończoną duzym podbiegiem. Na szczycie podbiegu skręcamy w lewo i po chwili jesteśmy na starcie naszej pętli.

Na całej długości trasy są małe krótkie podbiegi i zbiegi oraz dwa dłuższe podbiegi. W połowie trasy znajduje się mocny zbieg, a na jej końcu jej jedyny największy podbieg, na którym jeśli pojdziecie mocno na pewno będziecie chcieli wypluć płuca. Wydaje się, że ma wszystko i można jej przyznać medal idealnej pętli krosowej.

Jeśli jesteście typem biegacza, który woli dłużej zbiegać i robić krótkie ale konkretne podbiegi nic prostszego. Zmieńcie kierunek na trasie na odrwotny.

Najlepiej chyba odda to nagrany materiał…

Gdzie to jest?

Jeśli chcecie łatwo znależć miejsce kliknijcie w link, aby zobaczyć to na mapach Google. Obok trasy znajduje się duży parking na którym, jeśli jedziecie z daleka można zaparkować samochód.

Jak mogę pomóc?

Jeśli podoba się Wam to co robimy i chcecie zobaczyć więcej takich materiałów dajcie nam o tym znać polubieniem na FB lub subskrypcją na YouTube. Dajcie nam koniecznie znać co myślicie o tej trasie i gdzie powinniśmy się jeszcze udac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *