Kalkulator biegowy BNP

Kalkulatory biegowe znaleźć możecie na wielu stronach poświęconych bieganiu. Przeliczyć możecie wiele aspektów biegu, tj. tempo biegu, czasu odcinka, długości kroku czy w końcu odległość. Jeśli poszukacie mocniej traficie na te chyba niezwiązane bezpośrednio z biegiem, a które informują o zapotrzebowaniu na wodę czy w końcu te bardziej zaawansowane przeliczające informacje związane z intensywnościami treningowymi, startowymi oraz VO2Max. I choć większość z nich jest dobra i na pewno wykorzystujecie je z powodzeniem w przygotowaniu swoich treningów mi podczas szlifowania do konkretnego startu zabrakło tego najważniejszego. Chciałem się odrobinę pobawić, ustawić parametry tak żeby tempo mnie nie zniszczyło ale przy jednoczesnym zachowaniu czasu na który liczyłem. Chwile szukałem lecz kalkulatora BNP (bieg z narastającą prędkością) nie udało mi się znaleźć wcale. Przyznam, że mnie to odrobinę zdziwiło. Jest to jeden z ciekawszych środków treningowych, więc założyłem iż niemożliwe jest aby nikt tego nie liczył. Domyślam się, że może to być problem frazy i taki kalkulator  gdzieś tam istnieje. Innym pomysłem na wyjaśnienie braku kalkulatora było to, że każdy z Was biegaczy liczy wszystkie potrzebne do biegu BNP parametry i czasy w popularnym Excelu (lub darmowym odpowiedniku np. LibreOffice Calc) i nie dzielicie się tym z innymi. Przyznaje, że przez ostatnie tygodnie sam pracowałem właśnie w arkuszu kalkulacyjnym, lecz gdy w końcu doszedłem do tego że jest on przydatny postanowiłem się z Wami moimi pracami podzielić.

Kilka słów o samym kalkulatorze. Generalnie posiada on kilka założeń, o których warto pamiętać i o których napiszę oraz wiele uproszczeń o których powinniście wiedzieć. Kalkulator pozwala na dopasowanie tempa startowego oraz stopnia przyśpieszenia. Z uwagi na to, że każdy z nas posiada jakieś ograniczenia, tj. maksymalne tempo, maksymalne tętno czy zakres tempa/tętna, w którym chciałby się poruszać wprowadziłem współczynnik odcięcia. Opcja ta pozwala na bieg w kolejnych kilometrach z tempem z poprzedniego km. Wyniki kalkulatora to informacja o tempie dla każdego kilometra, czasy jego pokonania, średnie czasy ruchu osobno dla dystansów 5, 10, 21 i 42 km. Pamiętajcie jednak, że jest to idealistyczne podejście o tematu. Kalkulator ma wbudowane uproszczenia tematu naszego biegu. Wiele ważnych aspektów, tj. temperatura, rodzaj nawierzchni, wzniesienia, nasza predyspozycja, itd. nie jest temu narzędziu znana. Dlatego wprowadzając do kalkulatora swoje dane wszystkie te rzeczy musicie ukrywać, np. zawyżając czasy na kolejnych kilometrach. Oczywiście jedną z najważniejszych rzeczy, o której należy pamiętać podczas korzystania z kalkulatora to szczerość z tym na jakim etapie jesteście. Na pewno fajnie będzie oglądać jak w biegu na 10 kilometrów na ostatnim schodzicie na 3:40 min/km, tylko czy będziecie w stanie ostatnie 4 kilometry pociągnąć poniżej 4 min/km?

Co dalej? Oczywiście chętnie posłucham Waszych opinii na ten temat. Może wspólnymi siłami zrobimy coś co przyda się nam do planowania przyszłych treningów z rosnącym tempem biegu. Sam jednak już wprowadziłem jedno ulepszenie, a z kolejnym jestem jeszcze w fazie projektowania. To co w arkuszu już mam, a w kalkulatorze wkrótce udostępnię to możliwość dodania własnego obciążenia zdefiniowanego w procentach – temat związany z tym po co taka opcja rozwinę, gdy tą funkcjonalność kalkulatora Wam udostępnię. Druga zmiana, nad którą tak jak wspomniałem dopiero rozmyślam związana jest z artykułem, w którym jego autor rozważa nad tym jak wygląda proces zwalniania podczas biegu. Modelowanie procesów nieliniowych, z którymi miałem kiedyś do czynienia podsuwa mi kilka pomysłów jak przedstawione w artykule idee przekuć w konkretne rozwiązania. Czas pokaże, czy uda się to zrealizować i czy przyda się to w kalkulatorze BNP oraz moich i Waszych treningach.

** [Aktualizacja 17 lipca 2016] **

Z uwagi na Wasze prośby i po to, aby ułatwić Wam możliwość planowania treningów. Do kalkulatora dodane zostało nieobowiązkowe pole umożliwiające podanie adresu email. Jeśli zostanie wypełnione poprawnym adresem email, wyniki obliczeń dla Waszego treningu zostaną wysłane na podany adres email.

** [Aktualizacja 3 stycznia 2018] **

W kalkulatorze pojawiło się automatyczne przewijanie do tabeli z wynikami.

Kalkulator biegu z narastającą prędkością

Nie znaleziono żadnych pól.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *